Top

#015 İnsanın Güçlü Yönleri

Denetim odağının içsel olması, insanın kendisini yönetmesi, bahane üretmemesi ve olayların kontrolünde olması gerekiyor.

Gaziantep’te bir anonim şirkete mentörlük, yönetici eğitimi için gitmiştim ve eğitim esnasında biri bir soru sordu. “ Bir bankaya gidiyorum ve bankadan yurt dışı ticareti ile ilgili bir hesap açmak istemiştim ( öyle hatırlıyorum ) fakat bankanın o şubesi bu konuda yetkili olduklarının farkında değillerdi, yönetmelikleri bulup çıkarıp gitmeme rağmen ilgilenmediler, bende artık bu işi bu bankayla yapamayacağımı düşündüm.” Sizce benim odağım dışsal mı ? Yani lider tavrıyla davranmadım mı ? diye sordu.

  • Bu duruma nasıl yaklaşılması gerektiğini biliyorum. Bankanın o şubesinde çalışan herkesin ideal çalışan olmalarını beklememek gerekiyor, biz neyi oldurmak istiyorsak onu oldurmaya çalışmak gerekir. Mesela genel müdürlükle yazışabilir, görüşebilirdik. Lider ruhlu birinin, kontrol odağı içsel olan biri bu işi oldurur.

Bu tarz egzersizleri her zaman yapmak lazım çünkü odağı dışarı almak çok basit.

Bir şeyi bilmekle o şeyi uygulamak aynı şey değil. Odağın içsel olması gerektiğini artık biliyoruz ya da odağın içsel olmasını istiyoruzdur. Bütün bunlar odağı içeri almanıza yeterli olmayacaktır. Diğer tarafta odağınızı dışsal tutma konusunda ciddi tarihsel birikim var, oraya çok yatırım yaptınız.

Aristo’nun sözünü hatırlayalım “Korkak eylemler yapa yapa korkak, cesur eylemler yapa yapa cesur oluruz “ o yüzden bunun için ilk bir kaç eylemde zorlanabiliriz.

Eylem önerisi ➡️ Bol bol “ Nasıl? “ sorusu sormaya çalışın.

Öneri ➡️ Arada bir durup eylemlerimizi yapmadan önce seçeneklerimiz üzerinde düşünelim.

Tavsiye ➡️ Alex Osterwalder : İş Modeli Üretimi (Kanvas) ını gözden geçirin.

Alex’in bir paylaşımı vardı, çok fazla sayıda inovasyon yapmaya çalışan kişi ve girişimci düşünüyor kişi doğru fikri bulursam her şey kolayca hallolacaktır diye düşünüyorlar. Aslında tam tersi noktadalar. 3 madde sayabiliriz;

  1. Fikir kolay
  2. Değer önerisi ve iş modeliyle ilgili sürekli arayışta olup test etmek, ölçmek, sürekli yapmak zordur.
  3. Operaston, hayata geçirme ve ölçeklendirme asıl kazananların belli olduğu noktalardır.

❗️Fikre saplanmayın, asıl önemli kısım değer üretmek, kimin için ve nasıl bir değer ürettiğine bakmak. Operasyon ve ölçeklendirmek önemli.

➡️ Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değiyor mu ?

Girişim dediğimiz şey; girişimci kuran kişi harcadıkları emek, zaman ve maliyetin katlanarak onlara dönüyor olması demek. Ve ben ne yapıyorum ? Bu meselede beni karlı noktaya getirecek temel nokta nedir ? Bu konu üzerinde düşünmek gerekiyor.

  • Pazar büyüklüğü tespit ederken gerçekçi olmak gerekiyor.

Bu bölümde özellikle değer önerisi üzerine, aslında işin fikirden sonraki kısmının önemli olduğu ile ilgili ağırlıklı olarak konuştuk.

Post a comment