Top

Düşük Bütçeli Girişimci Ne Yapmalı?… Gusto Sahibi Olmalı.

Gusto kalite artırır.

Photo by fireskystudios.com on Unsplash

Guston varsa uygun fiyatlı ama kaliteli çıktılara sahip olabilirsin. Hemen kendimden bir örnek vereyim. Grafik tasarım konusunda gusto sahibiyimdir. Bu konuda özel bir eğitim almadım ama gördüğümde “iyi bir iş” ile “kötü bir iş” arasında ayrım yapabilirim. Bazı hatalar sezgisel olarak beni rahatsız eder. Çok iyi bir grafik tasarım gördüğümde keyif alırım.

Gusto Ne İşe Yarar?

İyi grafik tasarımcı haklı olarak yüksek maliyet oluşturur. Bütçe varsa ne güzel. En iyisi bu alanda çalışan insanlara işi teslim etmek. Bütçe yoksa gustom sayesinde bu alanda kendini geliştirmeye çalışan birine “gusto eşikleri” koyabilirim. Daha çok revizyon gerekir. “I ıh bu olmamış” derim… “Bak bunda şunu sevdim derim.”… Tasarımcı biraz nefret eder benden belki ama olsun bu da bir maliyet. Bir yandan kazan-kazan ilişkisi kurulur ve birbirimizden öğreniriz, bir yandan da işimin tasarım kalitesi yükselmiş olur.

Gusto Yoksa Ne Olacak?

Aman sakın o işe bulaşmayın. Ne yapın edin işinizi bir uzmana teslim edin. Çünkü gustonuz olmadığı işin iyi olup olmadığını anlayamayacaksınız, kişi de uzman olmadığı için iş bir öz-denetimden geçmemiş olur.

Ya da…

Gustosu olan birinden veya destek alabileceğiniz bir uzmandan arada bir işi kontrol etmesini rica edin.

Ya da…

Bir uzmandan kısa süreli danışmanlık alın ve operasyonu gelişmeye çalışan birilerine teslim edin.

Gusto Nasıl Gelişir?

Yine kendimden örnek vereyim. Grafik tasarım alanındaki gustomu nelere borçluyum?

Çok etken vardır ama birkaç tane sayalım:

  • Uzun süredir çizgi roman okurum. Amerikan bağımsız çizerleri, fransız çizerleri takip ederim.
  • Fotoğraf sanatıyla uğraştım.
  • Grafik tasarım alanında eleştiri yazıları okurum. (Alana eleştirel bakış en gusto geliştirici eylemlerden)
  • İyi işlerin derlendiği web sitelerini takip ederim.

Gusto geliştirmenin en güzel tarafı şu: Gusto geliştirme becerisini bir kere edinince bunu bir çok alana transfer edebilirsiniz.

Gusto Neyi Garanti Etmez?

Alanda gusto sahibi olmanız sizin o alanda operasyon yürütebileceğiniz anlamına gelmez. Bir sinema filmini her açıdan çok iyi eleştirebilecek biri film çekmeye kalkışırsa kendi gustosunun altında kalır 🙂

Post a comment