Top

Girişimlerin Gizli Düşmanı: “Dağıtım”

Photo by chuttersnap on Unsplash

Peter ThielZero to One Notes on Start-Ups, or How to Build the Future” kitabında çok zihin açan bir tespit yapar ve dağıtımın küçük işletmeler için gizli darboğaz olduğunu söyler. Nedir dağıtım? Ürettiğiniz değeri ve markanızı müşterilerinize ulaştırma yollarınızdır. Dağıtım yoksa siz de yoksunuz 🙂

Blake Masters’ın derlediği Peter Thiel’in CS183 Startup dersi notlarında da Thiel dağıtımı insanların en zor anladığı şey ilan eder. Thiel dersinde sezgisel olarak iyi bir ürünün satacağına inandığımızı ama bunun gerçeğin tam aksi olduğunu söyler.

Beni tanıyanlar sezgi karşıtı fikirlere ne kadar değer verdiğimi bilirler. Ne kadar sezgi karşıtı görünse de mükemmel bir ürün veya hizmetinizin olması başarıyı garanti etmiyor. Peki dağıtımı neden göz ardı ediyoruz? Bir fikri hayata geçirirken aslında bir hayali de hayata geçiriyoruz. Eğer iş dünyasını iyi tanımıyorsak dağıtım başlangıçta bu hayalin bir parçası olmuyor. Sonrası hayal kırıklığı. Biz HerGünÖğren’i geliştirirken Peter Thiel’in bu fikrini okumuştuk ve en başından itibaren dağıtım önceliklerimizden biri oldu. Ancak o kadar sezgi karşıtı ki her şeyi bir kenara bırakıp dağıtım üzerine kafa yormak hala arada kendimize hatırlatmamız gerekiyor.

Yani dağıtım yoksa siz de yoksunuz 🙂

Blog yazılarını medium sayfamdan da takip edebilirsiniz.

Post a comment