Top

Kimsenin Bir Şey Bildiği Yok

 

Photo by Gemma Evans on Unsplash

İnovatif bir fikri hayata geçirmeye çalışıyorsanız kimseye çok fazla güvenmeyin. Özellikle otoriter bir pozisyona sahip kişi ve kurumlara kendilerinde bulunmayan bir değer atfedebiliyoruz. Belirli noktalarda kimsenin öyle ahım şahım bir şey bildiği yok ha!

 

Koca NASA değil mi? Koca NASA… Ay’a insan gönderip geri getirmiş NASA… Eee n’oldu, şimdi?…  Elon Musk kendisinde NASA’nın kurduğu türden hayaller kurma hakkını görüyor. Bana kalırsa bütün mesele bu zaten… kendinde hangi hayalleri kurma hakkını görüyorsun?

 

İnsan neden bazı hayalleri kurma hakkını kendinde görmez? Elon Musk çok zengin olduğu için mi Mars’a gitme hayali kurabiliyor? Hiç sanmıyorum. Biraz inceleyince Musk’ın teorik fizikle ve bilimle ilgilendiğini ve çok iyi bir öğrenici olduğunu görüyoruz. İnsanın neler okuduğu, nereleri gezdiği, neler öğrendiği ve kimlerden ilham aldığı kuracağı hayalleri de belirliyor.

 

Yaratıcılık konusunda çok rastladığım bir şeydir. “Ben çok yaratıcı değilimdir.” cümlesini sık duyarım. Yaratıcılık konusundaki düşük “öz-yeterlik algısı” sizin yapacağınız işlere sınırı baştan koyuyor. Öz-yeterlik algınız düşükse kendinizde kurma hakkı gördüğünüz hayallerin sınırı da düşük. “Ben çok yaratıcı değilimdir.” haksız cümlesi dilinize nasıl gelip oturmuş önce onu bulmanız gerekiyor. Bu noktadaki haksızlığı gidermezseniz, kendinizde kurma hakkını gördüğünüz hayaller de sınırlanacaktır.

 

“Hayal et başarırsın” tarzında bir klişeden söz etmiyorum elbette… çok ve doğru çalışma olmadan hiç bir şey mümkün değil. Ama hayal olmadan da çok ve doğru çalışmanın ulaşacağı bir yer yok.

 

Twitter https://twitter.com/inancayar

Facebook https://www.facebook.com/ayarinanc

Blog http://inancayar.com/blog

Linkedin www.linkedin.com/in/inancayar

Post a comment