Top

Startup Kurmak İçin En Doğru Zaman Nedir?

Photo by Anurag Harishchandrakar on Unsplash

Cevap çok kısa: Hemen!

Açıklaması biraz daha uzun, yani en azından benim açıklamam biraz uzun.

Önce çok güzel bir alıntım var:

Eğer 12 yaşından beri hiç çizim yapmadıysanız, 12 yaşındaymışsınız gibi çizeceksiniz. Resmen hokus pokus! Kendi zaman makineniz varmış gibi. Ancak artık koca bir vücudunuz var ve çiziminizi eleştiren herkesi yumruklayabiliyorsunuz.

https://twitter.com/SimonHeath1

Simon Heath

If you haven’t really drawn since you were 12 you’ll draw like you did when you were 12. That’s magical. It’s like having a time machine. But this time you have an adult-sized body and can punch anyone who criticises your drawing.

https://twitter.com/SimonHeath1

Simon Heath

Bir ara koca adam çizim yapmayı öğrenmeye kalkışmıştım. Birebir bu alıntıda tarif edilen şeyi yaşadım. Kalemi elime alır almaz hoooooooop yine çocuk oldum 🙂

Gerçi yüzme öğrenmeye çalışırken de benzer şeyler yaşadım ama yüzme meselesinden başka bir yazıda bahsederim.

Bir startup kurma ve yönetme becerileri için de aynı şeyi söyleyebilirim. Eğer daha önce bir iş kurup yönetmediyseniz sizin de bir zaman makineniz var. Hep en başa dönebilirsiniz. Hemen başlamak lazım, çünkü bu beceriler ancak yaparak gelişiyor. Bu nedenle hep söylenir, kaybetmek yok en kötü öğrenirsiniz diye.

Startup fikrinizi hayata geçirirken kitaplardan, başkalarının deneyimlerinden, videolardan da öğrenebilirsiniz elbette, ancak başka hiçbir şekilde öğrenemeyeceğiniz sadece yaşayarak öğrenebileceğiniz şeyler de var. Çünkü bir startup, fikirle – pazar (gerçek hayat) arasındaki o çetrefilli köprüyü kurmaya çalışır. Bu köprüyü kurarken de içinde insanların ve bir sürü başka değişkenin olduğu kompleks problemleri çözmeye çalışır. Startup kurucuları bir yandan zoom in yaparak detay görmeye çalışırken, arada bir zoom out yapıp geneli kavramaya çalışır ve üstelik bir de periskopu sürekli başka yerlere çevirerek fırsat taraması yaparlar. Üstelik tüm bunları yanlış denizde olma ihtimali ile yaparlar.

Yıllardır kafanızda dolandırıp durduğunuz o fikir var ya, işte o fikri hemen hayata geçirin. Şaka maka bir yana öyle çok matah bir fikir olmadığına da emin gibiyim. Hadi fikir muhteşem bile olsa icra alanı öyle kolay bir alan değil. İcrada batacaksınız nasılsa. Hemen başlayın, hemen batın ki, hızlıca öğrenin. Batmak ok 🙂

Twitter https://twitter.com/inancayar

Facebook https://www.facebook.com/ayarinanc

Blog http://inancayar.com/blog

Linkedin www.linkedin.com/in/inancayar

Medium https://medium.com/@inancayar

Post a comment

Giriş